Pursaklar Net

Pursaklar da Kaçak Tavuk Et Operasyonu

Yenimahalle’nin ardından bu kez de Pursaklar’da bir gecekonduda kaçak tavuk kesimi yapan kişiler yakalandı.

Yenimahalle’nin ardından bu kez de Pursaklar’da bir gecekonduda kaçak tavuk kesimi yapan kişiler yakalandı.

Yenimahalle’de yakalanan kişiler “Düğünümüz için kesiyorduk” diye kendilerini savunurken, bu seferki savunma da “vatandaşın isteği üzerine helal kesim yapıp, satıyoruz” oldu.

Gelen bir ihbar üzerine harekete geçen Pursaklar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı veteriner hekimler ile zabıta ekipleri, Saray Cumhuriyet Mahallesi Karyağdı mevkiinde, kaçak tavuk kesimi yapılan bir gecekonduya akşam saatlerinde baskın yaptı. Yapılan baskında halkın sağlığıyla oynayan kişiler suçüstü yakalandı.

Gecekonduya giren veteriner hekimler, gecekondunun bir odasında canlı tavukların bulunduğu, diğer odada ise sağlıksız koşullarda kesilmiş tavuklar, kan ve tüylerin içinde kesimde kullanılan bıçaklar ile tavuk tüylerini yolmak için kullanılan aletlerin olduğu çirkin ve ilkel bir manzarayla karşılaştı.

Ekipler gördükleri manzara karşısında şaşkına dönerken kaçak kesim yapanların savunması ise pişkinliğin bu kadarına da pes dedirtti. Vatandaşın isteği üzerine helal kesim yaptıklarını söyleyerek yaptıkları suçu pişkince masum göstermeye kalkışan sahtekarlara, ekipler 6.651 TL idari para cezası kesti. Kesim yapılan gecekondu ise Belediye yetkililerince mühürlendi.

Ankaralılara sağlıklı gıda sunulması için denetimlerin 7 gün 24 saat anlayışıyla aralıksız olarak sürdüğünü belirten Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, bu tür sağlıksız koşullarda üretim yapan ve vatandaşın sağlığıyla oynayan sahtekarlara kesinlikle taviz vermeyeceklerini söyledi.

Çıkma tavuk olarak tabir edilen ekonomik ömrünü tamamlamış yumurtacı tavukların bu şekilde kesilip köy tavuğu diye satılmaya çalışıldığına işaret eden Temel, buna asla müsaade etmeyeceklerini kaydetti. Tüketicileri etiketli ürün almaları konusunda da uyaran Temel, etiket üzerinde işletme onay ve kayıt numarasının olup olmadığının da mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini ifade ederek, “Tüketicilerin etiketli ürün almaları halinde, bu tür kaçak yollara kimse başvuramayacaktır. Etiketsiz satılan bu tür ürünleri vatandaşlarımız köy tavuğu, organik tavuk diye alıyor. Vatandaşlarımız bunlara aldanmasınlar. Etiketsiz kayıt veya onay numarası olmayan ürünleri kesinlikle almasınlar. Organik diye satılan ürünlerde de muhakkak organik ürün olduğuna işaret eden logoları arasınlar” dedi.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2013 - pursaklarrehber.com | Her hakkı saklıdır.