Genel Haberler

Doğalgaz Sondaj Borusu Alanında ABD Pazarı

18/12/2014, 18:11

1958 yılında Asım Kocabıyık’ın kurduğu Borusan, ilk kez 1982’de Tubeco şirketi ile adım attığı ABD pazarına bu kez petrol ve doğalgaz sondaj boru fabrikası ile üretici olarak girdi. Borusan Mannesman, Houston'da sondaj borularının satışından bu yıl 130 milyon dolar ciro elde etti. Borusan, dünya devleri ile kapıştığı Amerikan pazarında teknolojilik üstünlüğüne dayanarak iki yıl içinde yüzde 5 pazar payı ile alanında ilk beş üreticiden biri olmayı hedefledi.

ABD, son yıllarda kaya gazı ve kaya petrolü üretiminde büyük bir atılım içinde. Geçen yıl bu amaçla açılan kuyu sayısı yaklaşık 45 bin. 1700 kuyu açma makinesi ülke çapında harıl harıl çalışıyor. Kaya gazı ve petrolü, geleneksel petrol kuyularından farklı olarak yer altında yatay olarak ilerlemeyi gerektiriyor. Dolayısıyla kaya gazı ve petrolünde gerek arama gerekse üretim için sondaj faaliyetlerinde esnek ve sağlam çelik boruya duyulan ihtiyaç çok yüksek.

Borusan’ın ABD’nin Teksas eyaletin Houston kentinde kurduğu fabrika şimdilik yüzde 30 kapasite ile çalışıyor. Gelecek yıl yüzde 70, iki yıl içinde ise yüzde 100 kapasiteye ulaşılması bekleniyor. Yüzde 30’luk kapasiteyle bu yıl 130 milyon dolarlık ciro elde eden Borusan Mannesmann, tam kapasiteye geçtiğinde ise Türkiye’den yapacakları ihracat ile birlikte ABD pazarında toplam 500 milyon dolarlık bir ciroya ulaşmayı bekliyor.