Pursaklar Net

Pursaklar Belediyesi Dar Boğaza mı?

Pursaklar Belediyesi MHP Meclis üyesi ve denetim komisyonu üyesi Mali Müşavir/Bağımsız Denetçi olan Rüştü Biçer, “ Pursaklar belediye bütçesinin çarçur edilmesinden dolayı 2 yıldır ilçeye yatırım yapılmamaktadır” dedi.

2014 yılı yerel seçimlerinde MHP’den Pursaklar Belediyesi Meclis Üyesi seçilen Rüştü Biçer, iki yıldır Pursaklar Belediye Denetim Komisyon Üyesi olarak görev yapmaktadır.

MHP Meclis Üyesi Rüştü Biçer, yaptığı denetimler sonucunda belediye çalışmaları hakkında yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “2014 Yerel seçimlerinde elde ettikleri oy oranının, kendilerine verilmiş bir emanet olduğunu unutan bir belediye yönetimi ile karşıyayız. 2008 yılında ilçe olması sebebiyle Saray, Sirkeli ve Altınova Belde Belediyeleri kapatılarak Pursaklar’a dahil edilmiştir. Hem nüfus, hem de yüz ölçümü olarak büyüyen Pursaklar, istihdama ve yatırıma açık bir bölgedir. Ülkemizin başkentini dünyaya açan uluslararası Esenboğa Havaalanı yolu üzerinde olmamız da, Ankara’nın diğer ilçelerinde olmayan önemli bir avantajdır. Yapacağımız en ufak bir yatırımın veya atacağımız en küçük olumlu adımın, kamuoyunda karşılık bulması, ilçemizin adını tüm dünyaya duyurması, Pursaklar’ın her anlamda bir marka kent olması için tüm şartlar ve imkanlar müsaitken, maalesef beceriksiz bir yönetim anlayışının ilçemizi hapsettiği garabetin kurbanıyız.

İlçemiz sınırları içerisinde ulusal ve uluslararası birçok firmanın yatırım yapması için, işletmeler, fabrikalar kurmaları için yeterli arazilerimiz mevcut iken, yatırımcılar tarafından öncelikle tercih edilmiyorsak, ilçemizdeki istihdam sorununu nasıl çözeceğiz?

Belediye yönetmek, sadece makamın itibarıyla refah içerisinde bir yaşam sürdürmek değil, size, güvenen, size haklarını emanet eden, sizden umut bekleyen insanların refahı için kendi kişisel menfaatlerinden vazgeçme, kendi konforundan ödün verme, halkın mutluluğu için kendi hayatını vakfetme işidir.

Oturduğunuz yerden bunlar olmaz. Rutin belediyecilik hizmetleri olan temizlik, park bahçe, asfalt işçiliğiyle bunlar olmaz!

Ayağa kalkacaksınız, koşacaksınız, çalışacaksınız, üreteceksiniz!

Ticaret odalarıyla, sanayi odalarıyla, esnaf odalarıyla faydalı mesailer geçirecek, yatırımcıyı bu bölgeye teşvik etmek için kapı kapı gezeceksiniz! Kolaylıklar sağlayacaksınız! Davet edeceksiniz! Onlar bulmayacak, siz göstereceksiniz!

Geçtiğimiz yıllarda ‘Üç’lü Olalım, Güçlü Olalım’ sloganıyla yola çıkan partinin mensupları 3 dönemdir Pursaklar’ı yönetmesine rağmen, ilçemizin gelişmesi ve istihdam arttırıcı projeler üretememişlerdir.

2014 ve 2015 yıllarını kapsayan Faaliyet Raporları kitabında kayda değer bir yatırım ve çalışma yoktur. Yaklaşık 300 sayfalık kitapta belediye çalışmaları ve yatırımları hakkında bilgi olması gerekirken, sayın belediye başkanının sanki fotoğraf albümü olarak bizlere sunulmuştur. Belediyemiz temel belediyecilik faaliyetleri ötesine geçememiştir. Belediyemiz gayrimenkul satarak ancak bütçe denkleştirilebiliyor.

2016 yılında yapılması planlanan projelerle mevcut bütçeyi yan yana koyduğumuzda, ağır bir borçlanma yükünün bizi beklediği görülüyor. Belediye meclisinden borçlanma yetkisi alınmıştır. Buradan yetkili arkadaşları uyarıyorum: böyle hesapsız kitapsız, hoyratça borçlanılması durumunda, korkarım belediyemiz personel ücretlerini ödeyemez noktaya gelecektir.

Belediye başkanını buradan uyarıyorum ileriki yıllarda belediyemiz mali durum olarak dar boğaza girecektir.

Pursaklarlı hemşerilerimizin 5 yılını ipotek altına almadan, kaynak yaratarak projelerin bitirilmesini istiyoruz. Bütçemizi verimli ve üretime yönelik kullanırsak, katama değer üreten projeler gerçekleştirirsek, Pursaklar Belediyesi’nin gücü her şeye yeter.

Ama mevcut yönetimin yaptığı gibi, kaynakları savurganca harcarsak, bütçemizi doğru yapmazsak, Pursaklarlı aziz hemşerilerimizi bu işe dahil etmezsek, sonumuz garabettir.

Belediye yönetimi büyükşehir belediyesi ile birlikte koordineli bir şekilde çalışması gerekirken, aynı partiye mensup Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in birlikte üretmiş oldukları ilçemizde hiçbir projesi bulunmamaktadır. Büyükşehir kaynaklarında daha çok faydalanmamız ve ilçemize yatırım yapması yönünde çalışmalar yapmalıyız.

İnsanımız evine aç gidiyorken, borç batağında sürükleniyorken, yarınlar için umut taşımıyorken, hiçbir hemşerimizin yüzü gülmüyorken, biz nasıl ‘Tebessüm şehri’yiz diyebiliriz.

Biz MHP Grubu olarak ilçemize bir çivi çakan, hizmet eden hangi partiye mensup olursa olsun destekler parti ayrımı gözetmeksizin yanında oluruz. Pursaklar’ın acil ihtiyaçları bellidir. Hemşerilerimizin beklentilerine kulak vermek gerekir. Bu çalışmalarla ilgili meclis toplantılarında önergeler vermemize rağmen red edilmektedir. Pursaklar hepimizin ilçesidir, ilçemiz yararına yapılacak her hizmeti, yatırımı sonuna kadar destekleriz.

İyi bir şey yapsınlar önce biz alkışlayalım. Ama Pursaklar’ı hiçe sayan, Pursaklar’ın yıllarını çalan, Pursaklar’ın geleceğini düşünmeyen, sadece seçilmeyi başarı sayan, şehrin markalaşması bir yana unutulmaya yüz tutmasına sebep olan, Ankara’nın giriş kapısı olmasına rağmen, adeta kaybolan, yatırımcıyı bölgeye çekemeyen, istihdama katkı sağlayamayan, Belediye Bütçesinin en büyük kalemlerinden birini tanıtım bütçesine ayırmasına rağmen şehrin tanıtılmasından ziyade şahsi reklamlarını ön planda tutan bir zihniyeti alkışlamak şöyle dursun, attıkları her adımın takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2013 - pursaklarrehber.com | Her hakkı saklıdır.