Genel Haberler

Muş Susuz Kaldı

31/07/2015, 16:16

Merkeze bağlı 2 bin 700 nüfuslu Kıyık köyünde sulama kanallarının işlev görmemesi tepkiye neden oldu. Sulama kanallarına su verilmemesi nedeniyle köy halkının ürünlerden umudunu kestiğini belirten Muhtar Mustafa Sönmez, yetkililerden yardım beklediklerini söyledi.

Bazı köylülerin kendi imkanlarıyla büyük meblağlar harcayarak sondaj vurduğunu kaydeden Sönmez, sondaj vurulan yerlerin büyük bir kısmında su çıkmamasının da köylüleri çaresiz bıraktığının altını çizdi. Sönmez, “Bu kanallar 1977 yılında yapılmış. Şu anda bu kanallara bir damla dahi su gelmedi. Bunların yapılması için sulama birliğinin güçlü olması lazım. Sulama birliğinin şu anda elinde ekipmanı, personeli yok. Biz kota başladığında şeker fabrikasında 24 bin ton pancar götüren bir köydük. Şu anda vatandaşlar su bulamadığından dolayı 11 bin tona düştü. Bu gittikçe de düşecek. Su olmadığından kotamız olmasına rağmen vatandaş artık ekmiyor. Birlik başkanına gittiğimizde ‘kepçemiz yok, ekipmanımız yok’ diyor” ifadelerini kullandı.

Sulama Birliği Yönetim Kurulu Başkanı’na seslenen Muhtar Sönmez, “Ben birlik başkanının yerinde olsam gidip mührümü geri teslim ederim. Vatandaşı çalıştırmaya yönlendirmemiz lazım. Yoksa bu vatandaşlar başka yerlere göç ederler” şeklinde konuştu.